Biletfest Whatsapp

KKTC CSO - TRNC PSO, KRZYSZTOF MEISINGER

KKTC CSO - TRNC PSO, KRZYSZTOF MEISINGER

KKTC CUMHURBAŞKANLIĞI SENFONİ ORKESTRASI
TRNC PRESIDENTIAL SYMPHONY ORCHESTRA
Şef / Conductor & Solist / Soloist
KRZYSZTOF MEISINGER, Gitar / Guitar

PROGRAM / PROGRAMME
ASTOR PIAZZOLLA
Bandoneón from "Suite Troileana"
Milonga del Ángel
Libertango
Soledad
Concierto para Quinteto

Eleştirmenlere ve dünya genelindeki müzikseverlere göre Krzysztof Meisinger, en önemli ve karizmatik klasik gitaristlerden biri olarak kabul ediliyor. Krzysztof; Sumi Jo, Philharmonia Quartett Berlin ve Academy of St. Martin in the Fields gibi klasik müziğin önemli yıldızları ve toplulukları ile birlikte çalıştı. Tokyo'dan Los Angeles ve Buenos Aires'e kadar ünlü konser salonlarında konserler verdi. Bu konser salonları arasında Wigmore Hall, Londra; Tokyo Uluslararası Forum; Berlin Filarmoni, Theatre du Chatelet, Paris ve Teatr Wielki Ulusal Opera, Varşova bulunuyor.
"Uzun yıllardır, Krzysztof Meisinger gibi büyüleyici bir özgünlük duymadım ve umarım ki bu olağanüstü gitaristi dünya çapında bir kariyer bekliyor, çünkü dünya, onun çalma tarzı, virtüozitesi, kişiliği ve duygularını dinlemeyi hak ediyor!"
"The Listener" - Rainer Aschemeier (Almanya)

According to critics and music lovers all over the world, Krzysztof Meisinger is one of the greatest, most charismatic classical guitarists. He has worked with such stars of classical music as Sumi Jo, Philharmonia Quartett Berlin and the orchestra of the Academy of St. Martin in the Fields, performing all over the world – from Tokyo to Los Angeles and Buenos Aires, playing concerts in famous concert halls, including Wigmore Hall in London, Tokyo International Forum, the Berlin Philharmonie, Theatre du Chatelet in Paris and Teatr Wielki the National Opera in Warsaw.

"For centuries I have not heard such a fascinating individuality as Krzysztof Meisinger and I hope that a world-class career awaits this exceptional guitarist, because the world deserves his playing, virtuosity, individuality and emotions!"
"The Listener" – Rainer Aschemeier (Germany)"

Place of Event: Bellapais

Date: 26 Eylül 2023 Salı - 20:30

Ticket Options

No Seating Order

Sold OutThank You for the Great Interest

Event Organizer

Kuzey Kıbrıs Müzik Derneği


Bunlar da İlgini Çekebilir!